هفته پنجم بارداری,هفته پنجم بارداری و سونوگرافی,هفته پنجم بارداری نی نی سایت,هفته پنجم بارداری عکس,هفته پنجم بارداری در سونوگرافی,هفته پنجم بارداری چی بخورم,هفته پنجم بارداری چگونه است,تغذیه هفته پنجم بارداری,علایم هفته پنجم بارداری,هفته سی وپنجم بارداری,بارداری هفته به هفته

جنین

منبع: akairan.com

دکتر صدیقه آذری [ متخصص زنان و زایمان ]

بازديد از وب سايت : 2696361

مطالب سايت : 63

سوالات پاسخ داده شده : 6572

سوالات پزشكي : 7937

پيام هاي پاسخ داده شده : 106

پيام هاي كاربران : 231

www.drs-azari.ir

طول مدت بارداری از روز اول خونریزی آخرین قاعدگی محاسبه می شود که بر این اساس طول این دوره 40 هفته می باشد. دوران بارداری به سه دوره سه ماهه تقسیم می شود.

بارداری : هفته های 1 تا 6 ـ

رشد و نمو یک بچه طی 40 هفته یک موضوع شگفت انگیز است. در هر هفته یک اتفاق جدید می افتد!

هفته اول بارداری ـ

شما باردار نمی باشید . این اولین هفته شروع دوره است . همچنان که پوشش رحمی ریزش می کند و خونریزی ایجاد می کند، هورمونها برای آزادی تخمکی دیگر آماده می شوند.

هفته دوم بارداری ـ

شما هنوز باردار نیستید. پوشش رحمی ضخیم است و تخمک گذاری در حال وقوع است . شما ممکن است همزمان با تخمک گذاری احساس درد کنید.

هفته سوم بارداری ـ

وقتی یک تخمک به درون لوله رحمی آزاد می شود،آن می تواند با اسپرم همسرتان روبرو شود. اسپرمهایی که بتوانند خود را به لوله رحم برسانند ، در آنجا می تواند به مدت 4 روز برای تخمک منتظر بماند .زمانی که یک اسپرم بتواند درون یک تخمک نفوذ کند ، لقاح صورت گرفته است. تخم بارور شده یک زیگوت نامیده می شود که به سرعت شروع به تقسیم شدن می کند و از لوله رحم وارد رحم می شود. هم اکنون شما باردار هستید.

هفته چهارم باردرای ـ

واکنشهای زیادی در این زمان انجام می شود که شما از آن آگاه نیستید.زیگوت کوچک شما در رحم محلی برای لانه گزینی پیدا می کند و سپس بلاستوسیست نامیده می شود که به دو بخش تقسیم می شود:

یک قسمت به دیواره رحم می چسبد و تبدیل به جفت می شود که تغذیه کننده جنین و سیستم دفعی او می باشد.

قسمت دیگر جنین می شود . سونوگرافی ترانس وازینال (داخلی) در این زمان یک ساک حاملگی را نشان می دهد. در پایان این هفته ، شما دچار تاخیر قاعدگی شده که اولین نشانه بارداری می باشد. بعضی از زنان در زمان لانه گزینی بلاستوسیست در داخل دیواره رحم ، دچار لکه بینی روشن می شوند.

هفته پنجم بارداری ـ

در این زمان تست باردرای وجود بارداری را تایید می کند. فرزند شما به اندازه یک دانه سیب می باشد و هم اکنون جنین نامیده شده و دارای ضربان قلب می باشد. جفت و بند ناف حداکثر فعالیت خود را دارند. شما متعجب خواهید شد اگر بدانید فرزندتان با چه سرعتی در خال رشد و نمو است :

ـ چینهای سر و ناحیه دمی مجزا هستند.

ـ حفرات مغزی اولیه تشکیل می شود

ـ سیستم عصبی شروع به رشد و نمو می کند.

ـ دو لوله قلبی در خط وسط به هم چسبیده و شروع به انقباض می کند.

هفته ششم بارداری ـ

در این هفته احساسات فیزیکی بارداری معمولا ظاهر می شود:تهوع ـ پستان دردناک ـ خستگی و تکرر ادراری ، که همه از نشانه های پروسه رشد باورنکردنی است . جنین بیشتر شبیه بچه قورباغه است تا انسان ،اما بدن بسرعت در حال رشد است:

ـ سر ـ ناحیه دم ـ و جوانه بازو به راحتی قابل رویت است .

ـ حفرات بینایی و لنزها تشکیل می شود.

ـ جوانه های اندامی وجود دارند.

ـ اشکال ابتدایی کبد ـ پانکراس ـ ریه ها و غده تیروئید ـ و قلب ظاهر می شود

ـ گردش خون جنین به خوبی جریان یافته و قلب از بدن برجستگی می یابد.

ـ نیمکره های مغزی بزرگ می شود.

ـ در محل معده ، حلقه های روده اولیه ایجاد می شود.

در این چند هفته طی ماه اول بارداری اتفاقات زیادی می افتد. فقط به این دلیل که شکم در حال رشد شما دیده نمی شود ، نباید فکر کنید که چیزی اتفاق نیافتاده که نیاز به توجه پزشکی داشته باشد . ماه اول را بدون ویزیت یک پزشک به پایان نرسانید......

ادامه دارد............

منبع: pezeshkonline.ir

در سونوگرافي زن باردار چه بايد ديد؟

پرسشي از دکتر شهرام کاه‌کوهي متخصص راديولوژي

در سونوگرافي زن باردار چه بايد ديد؟

براي يک بارداري طبيعي بدون خطر، انجام 3 سونوگرافي کافي و قابل‌قبول است. گاهي سونوگرافي‌هاي بيشتري به دلايل مختلف از قبيل سابقه ناهنجاري‌هايي در خانواده، سابقه سقط، ازدواج فاميلي، سن بالاي 35 سال مادر، عدم رشد مناسب جنين و سابقه گشاد بودن دهانه رحم نياز است و پزشک با توجه به موقعيت بيمار آن را درخواست مي‌کند. البته سونوگرافي‌هاي مکرر هيچ عارضه‌اي براي مادر باردار يا جنين ندارد...

شايد برايتان جالب باشد بدانيد پزشکان در سونوگرافي هر دور از بارداري در جستجوي چه هستند. گفت‌وگوي ما را با دکتر شهرام کاه‌کوهي، راديولوژيست و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در اين باره بخوانيد:

سلامت: هدف مهمي که در سونوگرافي هر دوره از بارداري در جستجوي آن هستيد چيست؟

هدف ما از سونوگرافي در هر 3 دوره، دستيابي به اطلاعاتي درباره چگونگي رشد و نمو و سلامت جنين و تشخيص و انتخاب تدابير درماني مناسب است. اگر بارداري را به 3 دوره 3 ماهه تقسيم کنيم در سونوگرافي 3 ماه اول چند مشخصه مهم بايد مشاهده شوند:

قلب جنين: مشاهده قلب جنين بسيار مهم است. ضربان قلب، زنده بودن جنين را نشان مي‌دهد.

تعداد جنين: تعداد جنين داخل رحم بايد گزارش شود.

اعضاي جنين: تقريبا تا هفته 10 بارداري همه اندام‌هاي جنين مثل دست، پا، چشم و مغز تشکيل شده‌اند ولي در سونوي اوايل بارداري، فقط رشد جنين و جوانه زدن و تپش قلب را مشاهده مي‌کنيم. در 3 ماهه اول با مشاهده سونوگرافي مي‌توانيم از کامل بودن مغز، طبيعي بودن سر، ستون فقرات و جدار قدامي شکم مطمئن ‌شويم.

سن بارداري: دانستن lmp (اولين روز آخرين قاعدگي) براي يک خانم باردار اهميت زيادي دارد حتي اگر مادري دوره‌هاي منظم پريود داشته باشد و روز اول آخرين قاعدگي‌اش را بداند، حتما بايد در 3 ماهه اول يک سونوگرافي داشته باشد تا مطمئن شويم نطفه در چه تاريخي بسته شده است.

اگرچه سونوگرافي وسيله دقيقي است اما سن بارداري را در 3 ماهه اول، يک هفته؛ در 3 ماهه دوم، 2 هفته و در 3 ماهه سوم، 3 هفته کم يا زياد نشان مي‌دهد پس هر چه سن بارداري بالاتر مي‌رود، دقت سونوگرافي براي تعيين دقيق سن بارداري کمتر مي‌شود.

سلامت: پس جنسيت جنين را چه موقع تشخيص مي‌دهيد؟

در 3 ماهه دوم دستگاه تناسلي جنين نر و ماده در ابتداي تشکيل تقريبا شبيه هم هستند ولي براي اطمينان از پسر و دختر بودن بهترين زمان تشخيص براي جنين پسر، هفته 15 بارداري و براي جنين دختر، هفته 17 تا 20 بارداري است.

در 3 ماهه دوم چگونگي رشد جنين را هم مي‌سنجيم. استاندارد سن بارداري با توجه به زمان اولين روز آخرين قاعدگي (lmp) تعيين مي‌شود و تا هفته 42 بارداري ادامه مي‌يابد. بهترين زمان زايمان، از تاريخ 38 هفتگي تا 42 هفتگي است. در 3 ماهه دوم، سونوگرافي براي مشاهده چگونگي رشد جنين اهميت دارد. در سونوگرافي، پزشک 2 طرف شقيقه، محيط دور شکم، طول استخوان ران و محيط دور سر را اندازه مي‌گيرد و براساس فاکتورهايي که دارد، يک عدد ضمني به دست مي‌آورد و با تطبيق lmp مي‌تواند بگويد رشد جنين مناسب است يا نه. به عنوان مثال اگر سن بارداري 33 هفته باشد ولي در سونوگرافي 28 هفته را نشان دهد، با 5 هفته عقب‌افتادگي رشد جنين روبرو هستيم.

سلامت: چطور در اوايل بارداري ناهنجاري‌هايي مثل نشانگان داون را در سونوگرافي تشخيص مي‌دهيد؟

با اندازه‌گيري ضخامت پوست پس‌سر يا پشت گردن مي‌توان ناهنجاري‌هاي کروموزومي مثل نشانگان داون و تريزومي را تشخيص داد. به‌طور معمول در اين مدت زمان ضخامت پوست از 6/0 ميلي‌متر شروع و تا 4/2 ميلي‌متر ادامه مي‌يابد ولي بيشتر از 2 ميلي‌متر غيرطبيعي است. هر چه سن بارداري بالاتر مي‌رود، قدرت تشخيص کمتر مي‌شود، بنابراين بهتر است اين اندازه‌گيري تا هفته 15-14 انجام شود. از آنجا که اعضاي جنين تا هفته 17-16 بارداري تشکيل مي‌شود. در 3 ماهه دوم به‌راحتي مي‌توانيم انگشتان دست، لب‌ها، کليه‌ها، مثانه و معده پر از مايع و ستون‌فقرات را ببينيم. صورت نيز قابل‌مشاهده و توجه به استخوان‌ بيني، براي تشخيص ناهنجاري‌هاي کروموزومي بسيار موثر است.

سلامت: آيا وزن جنين را هم مي‌توان در سونوگرافي فهميد؟

بله، در 3 ماه سوم بارداري مي‌توانيم وزن‌گيري جنين را بسنجيم. از نظر علمي تا هفته 20 بارداري وزن جنين اهميت چنداني ندارد ولي بعد از هفته 20 و در طول 3 ماهه سوم، وزن آن به سرعت افزايش مي‌يابد و بيشترين وزن‌گيري جنين مربوط به اين دوره است، مثلا اگر در هفته 28، جنين 1400 گرمي است و بارداري هم بدون مشکل پيش مي‌رود، انتظار تولد نوزاد 2800 گرمي تا 3000 گرمي را داريم. معيار اندازه‌گيري وزن جنين در ايران براساس جدول‌هاي آمريکايي و اروپايي است. ما از روي اين جدول‌ها ملاک را تا صدک 10 درصد مي‌پذيريم ولي زير 10 درصد را قبول نمي‌کنيم و اگر وزن جنين زير اين صدک قرار گرفت، حتما بايد به دنبال علت باشيم.

سلامت: گاهي درخواست سونوگرافي در سه ماهه سوم بيشتر مي‌شود؛ چرا؟

چگونگي قرارگيري جنين در 3 ماهه سوم براي تصميم‌گيري نوع زايمان (طبيعي يا سزارين) اهميت ويژه‌اي دارد. قرارگيري جنين مي‌تواند به صورت سفاليک (سر داخل لگن)، بريچ (پاها داخل لگن)، صورت يا عرضي باشد. چرخش جنين تا هفته 20 و حداکثر تا هفته 28 بايد رخ دهد. در هفته 28 بارداري، جنين بزرگ‌ است و چرخيدن به حول يک محور کاملا دشوار مي‌شود ولي باز هم احتمال جابه‌جايي وجود دارد و هر تغييري به دليل اينکه نوع زايمان را تعيين مي‌کند مهم است. گاهي اين سونوگرافي‌ها به دليل اندازه‌گيري مقدار مايع آمنيوتيک انجام مي‌شود. گاهي هم براي تست بيوفيزيکال اين سونوها درخواست مي‌شوند 5 فاکتور مهم در تست بيوفيزيکال بررسي مي‌شود؛ حرکات تنفسي جنين، حرکات جنين، تست بدون استرس (nst)، تون جنين و حجم مايع آمنيوتيک. اين تست که در مدت 30 دقيقه انجام مي‌شود، براي همه زنان باردار لازم نيست. نتايج آن معمولا از هفته 30 بارداري به بعد قابل‌اعتماد است و زودتر از اين زمان نبايد درخواست شود.

منبع: iransalamat.com

عبارات مشایه
مطالب مرتبط :