اندازه[ ویرایش ]

گربه‌ها معمولاً وزنی بین ۲/۵ تا ۷ کیلوگرم (۵/۵ تا ۱۶ پوند ) دارند، اگرچه در بعضی گونه‌های خاص وزن گربه تا ۱۱٫۳ کیلوگرم (۲۵ پوند) نیز می‌رسد. گربه‌هایی هم بوده‌اند که به علت پرخوری تا ۳۰ کیلوگرم وزن داشته‌اند. از طرف دیگر در برخی گونه‌های گربه‌های کوچک وزن گربه کمتر از ۱۰۹ گرم است.

چشمها[ ویرایش ]

گربه ها معمولاً حیواناتی هستند که در شب بیشتر زندگی می کنند تا در روز.علت برق زدن چشم گربه‌ها در شب وجود پوششی به نام پرده درخشان در چشم آن‌ها است که به دید بهتر آن‌ها در نور کم کمک می‌کند. [۳]

استخوان بندی[ ویرایش ]

گربه‌ها هم همانند اکثر پستانداران دارای ۷ مهره گردنی، ۱۳ مهره صدری(مهره‌های پشت سینه، که انسان دارای ۱۲ مهره از این نوع است), ۷ مهره کمری (انسان دارای ۵ مهره از این نوع است), ۳ مهره خاجی (مهره‌های قرار گرفته در قسمت انتهایی بدن که انسان به علت نوع ایستادن دارای ۵ مهره از این نوع است) و به جز «گربه مانکس» ۲۲ یا ۲۳ مهره دمی(انسان دارای ۳ تا ۵ مهره از این نوع است) هستند. تعداد بیشتر مهره‌ها در کمر و سینه گربه در مقایسه با انسان باعث انعطاف‌پذیری و تحرک بیشتر این حیوان می‌شود. گربه از مهره‌های انتهایی دم برای حفظ تعادل در حرکات سریع استفاده می‌کند. استخوان‌های چنبر (ترقوه) گربه دارای قابلیت جابجایی هستند بدین ترتیب گربه قابلیت دارد از هر مجرایی که سرش از آن بگذرد، عبور کند.

دهان[ ویرایش ]

گربه‌ها از دندان‌های بسیار خوبی برای شکافتن گوشت‌ها برخوردارند. دندان آسیاب اول و دندان آسیاب کوچک در این حیوان با هم جفتی را تشکیل می‌دهند که برای شکافتن گوشت همچون قیچی عمل می‌کند. البته گرگ‌ها نیز دارای چنین سازوکاری هستند و در بسیاری از گربه‌سانان این سازوکار از این پیشرفته‌تر است. زبان گربه دارای برآمدگی‌های ریزی است که از آنها برای نگه داشتن و شکافتن گوشت یا لاشه استفاده می‌کند. بر روی این برآمدگی‌ها یا تیغ‌های کوچک نوعی ماده خاص وجود دارد که به گربه در هنگام تمیز کردن آنها کمک می‌کند. این برآمدگی‌ها مانند قلاب‌های ریزی هستند که به سمت عقب خوابیده‌اند و به این صورت اجازه نمی‌دهند گوشت از دهان گربه خارج شود.

تصویر یک گربه در حال خمیازه کشیدن.

گربه‌ها حیوانات پرسروصدایی هستند و انواع مختلفی از صداها را ایجاد می‌کنند. میو کردن رایجترین و معروفترین صدای آن‌هاست که به شکل‌های مختلفی برای مقاصد متفاوت انجام می‌شود. خرخر کردن نوعی صدای التیام‌بخش است که برای آن‌ها ماربردهای التیام‌بخشی و ارتباطی دارد. صدای بلندی برای جفت‌یابی استفاده می‌شود واز غرش، فیف و خرناس هم برای وضعیت‌های تهاجمی و دفاعی استفاده می‌کنند. آن‌ها هنگامی که شکاری را دور از دسترس خود می‌بینند صدای پچ‌پچ‌مانندی را ایجاد می‌کنند و صداهای فرکانس بسیار بالا (که در محدوده شنوایی انسان نیست) هم در صداهای ارتباطی بچه‌گربه‌ها وجود دارد.

گوش‌ها[ ویرایش ]

۳۲ ماهیچه متفاوت در هر گوش گربه به حیوان اجازه می‌دهند تا یک شنوایی کنترل شده‌داشته باشد. بدین صورت گربه می‌تواند هر کدام از گوش‌های خود را آزادانه نسبت به دیگری حرکت دهد؛ با این قابلیت گربه می‌تواند در حالی که در یک جهت حرکت می‌کند گوش خود را در جهت مخالف بچرخاند همچنین بیشتر گربه‌ها می‌توانند گوش‌های خود را به سمت بالا بگیرند. برعکس سگها، گربه‌های دالگوش (با گوش‌های آویزان) بسیار نایابند (گونه Scottish Fold به علت جهش ژنتیکی دالگوش است). در هنگام عصبانیت یا وحشت‌زدگی گربه گوش‌های خود را می‌خواباند. گربه‌ها همچنین در زمان بازی یا زمانی که صدایی از پشت سر بیاید گوش‌های خود را به سمت عقب می‌چرخانند.

پاها[ ویرایش ]

گربه‌ها هم مانند سگ‌ها از جمله حیوانات پنجه‌رو هستند. این حیوانات دقیقاً بر روی پنجه‌های خود حرکت می‌کنند. گربه‌ها قادرند خیلی بادقت حرکت کنند. این یکی از قابلیت‌های گربه سانان است بدین ترتیب این حیوانات قادرند با کمترین صدا حرکت کنند. گربه‌ها می‌توانند در هنگام راه رفتن پنجه‌های عقبی خود را دقیقاً بر روی مکان پنجه‌های جلویی قرار دهند؛ این قابلیت نه‌تنها به بی صدا حرکت کردن حیوان کمک می‌کند بلکه بدین ترتیب گربه همیشه از جایگاه پاهای عقبی خود مطمئن است. این قابلیت مخصوصا در زمین‌های ناهموار برای حیوان مفید است.

تصویری نزدیک از پنجه گربه.

برعکس سگ‌ها و دیگر پستانداران گربه‌ها برای راه رفتن هر دو پای خود را بر روی مکانی قرار می‌دهند و سپس دو پای دیگر را جلو می‌آورند. اما بیشتر پستانداران پاهای خود را به نوبت از روی زمین بر می‌دارند. گربه‌ها این قابلیت خود را با یورتمه رفتن در شترها، زرافه‌ها، برخی اسب‌های آهسته‌گام و تعداد کمی از پستانداران شریک هستند.

مانند دیگر گونه‌های شاخه گربه سانان البته بجز چیتاها، چنگال‌های گربه هم حالت جمع شونده دارند. در حالت عادی و آرام گربه چنگال‌های این حیوان به وسیله پوست پوشیده شده و به صورت پنجه هستند. این قابلیت باعث می‌شود تا چنگال‌های حیوان تیز بماند و از گیر کردن چنگال‌ها به زمین و ایجاد صدا در موقع شکار جلوگیری می‌کند. چنگال‌های پاهای جلویی گربه همیشه از چنگال‌های عقبی تیزترند اما گربه‌ها می‌توانند با اراده کامل چنگال‌های هر کدام از پاهایشان را باز کنند. آنها از چنگال‌های خود برای دفاع، شکار کردن، بالارفتن از سطوح، پاره کردن و یا کشیدن اجسامی که دارای پوسته‌ای نرم هستند استفاده می‌کنند. گیر کردن پنجه گربه در سطوحی مانند فرش، موکت یا پارچه‌های کلفت در صورتی که گربه قادر به آزاد کردن خود نباشد می‌تواند موجب آسیب دیدن حیوان شود.

بیشتر گربه‌ها دارای پنج چنگال بر روی پنجه‌های جلوی و چهار یا پنج چنگال بر روی پنجه‌های عقب هستند. این بدلیل یک جهش ژنتیکی کهن است اما با این حال گربه‌های خانگی از تعداد چنگال‌های بیشتری برخوردارند. [۴]

جامعه‌پذیری[ ویرایش ]

برای گربه‌ها زندگی در نزدیکی انسان (و دیگر موجوداتی که با انسان زندگی می‌کنند) کاملاً به صورت یک همزیستی درآمده و این نتیجه هزاران سال تکامل تدریجی این حیوان است. با این حال اجتماع پذیری گربه به ندرت به نژادهای وحشی این حیوان منتقل شده‌است. با تمام همزیستی بین گربه‌ها و انسان، رفتار گربه‌ها مشخصاً نشان‌دهنده این است که این حیوان بین انسان و دیگر گربه‌ها تفاوت قائل است (بدین معنا که این حیوان می‌داند که انسان یک گربه نیست یا بالعکس گربه انسان نیست). این تفاوت قائل شدن به خوبی در رفتار و نحوه ارتباط گربه‌ها مشخص است چراکه رفتار و ارتباطات گربه با انسان با رفتار و ارتباطات گربه با دیگر گربه‌ها کاملاً متفاوت است. اما در زندگی یک گربه انسان چه نقشی ایفا می‌کند؟ برخی به این نکته اشاره می‌کنند که از نظر روانی انسان نگه‌دارنده گربه به طوری نقش مادر را برای او ایفا می‌کند. رفتار گربه می‌توانند کاملاً محبت‌آمیز باشد مخصوصا زمانی که گربه از بچگی با فردی بزرگ شده باشد وهمیشه با او رفتار خوبی شده باشد. برخی گونه‌ها مانند بنگال، آسی‌کت و مانکس به طور غریزی بسیار اجتماعی هستند. نکته‌ای که قطعاً در گربه‌ها به وجود میاید این است که گربه‌ها هر کاری را فقط به یک دلیل انجام می‌دهند گاهی دلیل این رفتارها چیزی است که انسان‌ها قادر به دیدن، شنیدن یا بوییدن انها نیستند.

گذشته از اجتماع پذیری کلی گربه‌ها، گربه‌هایی هم هستند که به سختی می‌توان آنها را اجتماعی دانست. با این حال با آموزش‌های مناسب و تقویت رفتارهای اجتماعی مثبت حیوان می‌توان در طول زمان، رفتارهای اجتماعی حیوان را افزایش داد.

گربه‌ها در هنگام درگیری خود را بزرگ‌تر جلوه می‌دهند.

درگیری[ ویرایش ]

در زمان درگیری گربه‌ها، که می‌تواند به خاطر دفاع از خود یا قلمرو، تولید مثل یا افزایش نفوذ باشد گربه‌ها با بلند کردن موهای پشت خود و خم کردن آن به سمت بالا، بزرگ‌تر به نظر می‌رسند و در نتیجه خود را پر ابهت‌تر و خطرناک‌تر نشان می‌دهند. همچنین گربه‌ها این رفتار را در هنگام بازی نیز ابراز می‌کنند. درگیری گربه‌ها معمولاً شامل چنگ انداختن به بدن و صورت حریف و گاز گرفتن است با این حال در این درگیری‌ها به ندرت آسیب جدی به طرفین می‌رسد. معمولاً گربه مغلوب که زخم‌های بیشتری بر روی صورت یا گوش خود دارد از مهلکه می‌گریزد. در برخی موارد گربه‌ها با انداختن خود روی زمین امکان ضربه زدن با پاهای عقب که قوی‌تر هستند را برای خود فراهم می‌کنند. همانطور که گفته شد زخم‌های ناشی از درگیری به ندرت کشنده هستند اما با این حال عفونت در این زخم‌ها اگر بدون مراقبت رها شود می‌تواند کشنده باشد.

از نظر جنسیت گربه‌های نر معمولاً در طول عمر خود بیشتر می‌جنگند و درگیری‌های این جنس معمولاً آثار جدی‌تری در پی دارد. گربه‌های ماده معمولاً به خاطر دفاع از قلمرو یا بچه‌های خود می‌جنگند.

بازی کردن[ ویرایش ]

گربه‌های خانگی مخصوصا بچه گربه‌ها بخاطر علاقه زیاد به بازی کردن مشهورند. این نوع بازی کردن‌ها نوعی تقلید از روش‌های شکار کردن و دفاع است که می‌تواند تمرین خوبی برای بچه گربه‌ها باشد. بسیاری از گربه‌ها از بازی کردن با نخ یا ریسمان و کشیدن آن بر روی زمین نیز لذت می‌برند این خصوصیت در کارتون‌ها، زیاد به نمایش در می‌آید. این علاقه احتمالاً با غریزه شکار در این حیوان رابطه دارد. البته باید به این نکته اشاره کرد که خورده شدن نخ یا کلاف به وسیله گربه می‌تواند موجب مشکلات گوارشی یا حتی مرگ شود به همین دلیل در برخی از موارد برای جلوگیری از خطرات احتمالی جای نخ را با اشعه لیزر عوض می‌کنند البته برخی عقیده دارند که این اشعه‌ها می‌تواند برای چشم‌های گربه مضر باشد اما تاکنون مدرک قطعی که چنین ادعایی را اثبات کند ارایه نشده.

یک گربه خانگی در حال خوردن طعمه.

شکار کردن[ ویرایش ]

در رژیم غذایی گربه‌ها گوشت نقش اصلی را ایفا می‌کند و این احتمالاً دلیل تخصص ویژه گربه‌ها در شکار است به طوریکه شکار جز اصلی الگوی رفتاری گربه‌هاست. گربه‌ها هم مثل بستگان گربه‌سانشان شکارچیان قهاری هستند. گربه‌ها نیز مخفی شدن و بی‌حرکت ماندن قبل از شکار را به خوبی ببرها و پلنگ‌ها انجام می‌دهند و در هنگام حمله، گردن طعمه را برای گازگرفتن نشانه می‌گیرند و برای وارد کردن بیشترین آسیب از دندان‌های نیش خود استفاده می‌کنند که موجب پارگی شاهرگ گردنی یا خفگی بر اثر گرفتگی نای خواهد شد.

یکی از رفتارهای نسبتاً شناخته شده در شکار گربه، نشان دادن طعمه یا شکار به انسان نگه‌دارنده گربه‌است. انگیزه این کار دقیقاً مشخص نیست اما ممکن به این دلیل باشد که گربه در این وضعیت به خاطر موفقیتش انتظار پاداش دارد. یکی از نظریاتی که در این مورد ارایه شده این رفتار گربه را بخشی از یک مکانیسم رفتاری می‌داند بدین ترتیب که گربه انسان را بخشی از گروه اجتماعی خود می‌داند و بدین ترتیب می‌خواهد باقی‌مانده غذای خود را دیگر اعضای گروه شریک شود. یک احتمال دیگر برای توجیه این رفتار می‌تواند به این صورت باشد که بچه گربه‌ها برای اثبات مهارت‌های شکار خود طعمه شکار شده را به مادر خود نشان می‌دهند.

نظافت[ ویرایش ]

گربه‌ها به خاطر سخت گیریشان در پاکیزه بودن معروفند. آنها با لیسیدن موهای خود، خود را می‌آرایند، با به کار گرفتن لثهٔ خمیده و بزاق دهانشان. همانطور که گفته شد آب دهان گربه قدرت شویندگی و بوزایی زیادی دارد. بسیاری از گربه‌ها پاک کردن انسان‌ها و بقیه گربه‌ها را نیز دوست دارند. گاهی آراستن گربه‌ای دیگر پیغامی است که با آن گربه اعلام می‌کند قصد بالا بردن رتبه خود در گروه را دارد (آراستن برای سلطه گری).

گاهی بعضی از گربه‌ها گلوله‌ای از موهایی که در اثر عمل پاکسازی در معده‌شان جمع شده‌است را برمی گردانند. گربه‌های بلند موی نسبت به گربه‌هایی که موی کوتاه دارند بیشتر متمایل به این کار هستند. با خوراندن داروها و غذاهای گربه که دفع گلوله‌های مو را برای گربه راحت تر می‌کند و آراستن گربه با شانه کردن مرتب موهای او می‌توان از این عمل جلوگیری کرد.

خراش دادن[ ویرایش ]

گربه‌ها به طور طبیعی تحریک می‌شوند که مرتباً پنجه‌های جلوییشان را به سطوح مناسب قلاب کنند و پنجه‌های عقبی را بکشند، تا آنها را تمیز کنند و پوشش فرسودهٔ بیرونی آن را از بین ببرند و همچنین نرمشی به ماهیچه‌هایشان بدهند. به نظر می‌آید خراشیدن برای آنها لذت بخش باشد. حتی گربه‌های بدون ناخن هم حرکات خراشیدن را انجام می‌دهند و این به آنها رضایت می‌بخشد، اگرچه نتیجهٔ خاصی ندارد.

تولید مثل[ ویرایش ]

گربه‌های ماده در حدود ۶ تا ۷ ماهگی به سن بلوغ می‌رسند و در این سن است که رفتارهای جنسی از آنها سر می‌زند از این سن به بعد آنها چندین بار در سال فحل می‌شوند. که فواصل بین فحلی حدود ۳ تا ۴ هفته‌است گربه‌ها در طی این دوران به حالت پذیرش جنسی در می‌آیند. گربه‌های نر کمی دیرتر به سن بلوغ می‌رسند. (بطور متوسط در ۱۱ ماهگی). گربه ماده ۲ بار در سال می‌تواند زایمان کند حالت فحلی او در هر فصل چندین بار تکرار شده تا جفت گیری انجام شود. در زمان فحلی گربه ماده بیقرار بوده و پر سرو صدا می‌شود. گربه ماده تنها در پاسخ به عمل جفت گیری، تخمک گذاری را انجام می‌دهد. [۵]

پس از اتمام آمیزش، جنس نر بلافاصله دور می‌شود زیرا در غیر اینصورت مورد حمله گربه ماده قرار خواهد گرفت در این هنگام گربه ماده روی زمین غلطیده، دهان، بینی و اطراف صورت خود را به زمین می‌مالد و در مواقعی پاها و بدن و دستگاه تناسلی‌اش را می‌لیسد. پس از یکبار عمل جنسی اکثر گربه‌های نر، دیگر میلی به تکرار عمل جنسی ندارند ولی گاهی دیده شده که پس از چندین دقیقه دوباره گربه نر در آمیزش جنسی شرکت کرده‌است. پس از انجام عمل جنسی و در صورت سالم بودن گربه ماده و بارور شدن آن، وی دیگر فحل نخواهد شد و این خود تأییدی بر موفقیت‌آمیز بودن عمل جنسی و آبستن شدن گربه ماده‌است. طول مدت آبستنی در گربه بطور متوسط ۶۵ روز است و گربه آبستن معمولاً سر پستانها به زنگ قرمز در می‌آید که این حالت تقریبآ در هفته سوم آبستنی بارزتر است، در این زمان وزن آنها ممکن است تا حدود ۲ کیلوگرم افزایش یابد. در این هنگام تغییری در رفتار گربه ماده دیده می‌شود که از آن بعنوان رفتار مادری یاد می‌شود. این رفتار مادری از لحظه‌ای که بچه گربه در شکم مادر احساس می‌شود، شروع می‌شود. گربه ماده با علاقه خاصی از جنین‌هایش حمایت می‌کند. آنها در مراحل اولیه نیاز چندانی به مراقبتهای غذایی و حمایت‌های دیگر ندارند، با این حال در هفته‌های آخر که رشد جنین‌ها سرعت بیشتری به خود می‌گیرد اشتهای مادر افزایش می‌یابد.

گربه ماده در موقع زایمان حرکاتی به شکم خود داده و این عمل وی که از رفتار و محبت مادری‌اش منشاء می‌گیرد عبور جنین را از مجرای رحمی آسان می‌سازد. با خروج کیسه آمنیوتیک و پاره شدن آن و ریختن مایع جنینی، گربه ماده اقدام به لیسیدن بچه‌هایش می‌کند این کار باعث تحریک سیستم تنفسی آنها می‌شود. سپس گربه با علاقه و دقت خاصی بند ناف بچه گربه‌ها را قطع کرده و آنها را می‌بلعد. بطور متوسط گربه‌های ماده ۴ عدد بچه گربه که چشمانشان بسته‌است، بدنیا می‌آورند. [۶]

نشان گذاری کردن[ ویرایش ]

اسپری کردن گربه‌ها که به آن نشانه‌گذاری نیز گفته می‌شود، پاشیدن مقدار کمی از ادرار روی سطوح عمودی مثل مبلمان، راهرو و دیوار می‌باشد. بدینصورت که گربه به محل مورد نظر رفته دم را تکان داده و با کمی خم شدگی یا بدون قوز کردن ادرار را می‌پاشد.

همانطور که از نام نشانه‌گذاری بر می‌آید این عمل یک اختلال محسوب نمی‌شود بلکه رفتاری است برای پیغام دادن به دیگر گربه‌ها. این رفتار بیشتر در گربه‌های نر اخته نشده‌ای دیده می‌شود که به بلوغ جنسی رسیده باشند و سنشان معمولاً بین ۵ تا ۱۲ ماهگی باشد. البته این بازه نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای مثال گربه‌هایی که در خانواده‌های شلوغ (دارای تعداد زیادی گربه) زندگی می‌کنند یا آن‌ها که با گربه‌های دیگر بیشتر ارتباط دارند زودتر نشانگذاری را نشان می‌دهند. نشانگذاری بیشتر اوقات مربوط به تعیین قلمرو است که البته می‌تواند با استرس نیز مرتبط باشد. اخته کردن یا عقیم کردن بچه گربه می‌تواند از مشکلات بعدی نشانه‌گذاری جلوگیری کنند. گربه‌های خانواده‌های پرجمعیت مشکلات بیشتری نسبت به گربه‌های تنها دارند چرا که بعدها در تعیین قلمرو با مشکل مواجه می‌شوند. متأسفانه در کشورهایی که نگهداری از گربه متداول‌تر است، گاهی مشکلات مربوط به نشانگذاری منجر به از بین بردن و یا واگذار کردن این حیوانات می‌شود. نشانه‌گذاری اصولاً یک سیستم ارتباطی محسوب می‌شود چرا که ادرار گربه‌ها حاوی فرومون است و بویژه در زمان جفتگیری پیام‌های مخصوصی را به دیگر گربه‌ها انتقال می‌دهد.

نشانه‌گذاری در گربهٔ نر نمادی از تعیین محدوده نیز می‌باشد. نشانه‌ای که به دیگر گربه‌های نر می‌فهماند این محوطه قلمروی اوست. این بو در گربهٔ نر سالم منحصر به فرد می‌باشد. گربه‌ای که تحت شرایط استرس زا باشد نیز برای نشانگذاری محل اسپری می‌کند. این تعیین مرز و حدود بخش مهمی از رفتار در گربه‌ها به حساب می‌آید.

رفتار نشانه‌گذاری نه تنها در گربه‌های نر بلکه در گربه‌های ماده و حتا گربه‌هایی که عقیم شده‌اند نیز دیده می‌شود. هرچند در گربه‌های نر اخته نشده بیشتر مورد توجه‌است. البته در گربه‌های ماده معمولاً برای جذب جفت نر یا در اثر اضطراب ایجاد می‌شود. [۷]

محل سکونت[ ویرایش ]

جد گربه‌های اهلی از گربه‌های وحشی آفریقایی است البته گربه‌های وحشی و بومی استرالیایی را نیز می‌توان نیاکان نژاد گربه‌های اهلی استرالیا نامید.

گربه‌ها به آفتاب علاقه زیادی دارند و همیشه هنگام روزهای افتابی در زیر آفتاب می‌خوابند البته گربه‌ها بدنشان بیشتر از ۴۴ درجه سانتی‌گراد را تحمل نمی‌کند (گربه‌هایی که پوست ضخیمی دارند تا ۵۲ درجه هم تحمل می‌کنند)

اگر از ۳۹ درجه سانتی‌گراد دما بیشتر شود آن‌ها عرق می‌کنند و با آن‌که به آب علاقه زیادی ندارند عرقشان را تحمل می‌کنند.

غذا خوردن[ ویرایش ]

یک گربه فلزی، اثر هنرمندان ایران در سدهٔ ۱۹.

اما بیشتر آنها جانوران کوچک تر از خودشان را می‌خورند (گربه‌های بزرگ حتی خرگوش هم می‌خورند) و علاقه اصلی آنها پرندگان ، موشها ، موش صحرایی ، کژدم‌های کوچک، سوسک ، ملخ و حیوانات کوچک دیگر است [۸]

سن[ ویرایش ]

متوسط عمر گربه‌ها معمولاً ۱۵ سال است. بیشترین عمر ثبت شده برای گربه‌ها، متعلق به گربه‌ای در تگزاس آمریکا با ۳۴ سال سن بود. پس از آن گربه‌ای در بریتانیا ۲۴ ساله شد. [۹]

نام[ ویرایش ]

گربه در پهلوی که نیای فارسی امروزین است گوربک نامیده می‌شده و در فارسی افغانستان و فرارود به آن پِشَک هم گفته می‌شود و در زبان آذری و برخی از زبان‌های ترکی‌تبار دیگر نیز به این حیوان پشک یا پیشیک گفته می‌شود. [۱۰] در در زبان کودکانه فارسی هم گربه را پیشی می‌نامند. این نام برگرفته از صدای پیش یا پیشی است که برای ارتباط با گربه‌ها از آن استفاده می‌شود. در اصطلاح، به گربه‌هایی با پشم های بلند گربهٔ بُراق گفته می‌شود. [۱۱]

منبع: wikipedia.org

چرا سگ نجس و گربه پاک است؟

ارسال شده توسط sardabir

1983 مشاهده

بچه گربه‌های ابوحریره

در حدیث آمده است: پیامبر اسلام صحابه‌ای داشت که عاشق گربه‌ها بود و از بس بچه گربه دور و بر خودش جمع کرده بود، کنیه اش شده بود “ابوحریره” (به ضم ح و فتح هر دو “ر”).

در زبان عربی به بچه گربه می‌گویند حریره یا الحریره. پس ابوحریره، به معنای پدر بچه گربه‌ها است. ابوحریریه یا ابوالحریره، بعضی وقت‌ها، در حالی که بچه گربه‌ای در بغل داشت، به زیارت پیامبر می‌آمد. حضرت، که از حیوانات، غیر شتر و انواع خوردنی آن‌ها، خوشش نمی‌آمد، یکبار خطاب به او گفت: “نمی‌شود این گربه‌هایت را با خودت نیاوری؟” ابوحریره مودبانه پاسخ داد: “ابوحریره که بدون حریره نمی‌شود”! و پیامبر اسلام، که ابوحریره را بسیار دوست می‌داشت، برای این که روی سایر انصار باز نشود، در حلقه آن‌ها فرمود: “گربه اشکالی ندارد”.

روایت سگ‌های ایرانی و اسب‌های عرب

… و راویان روایات نقل کرده‌اند: سگ، به عنوان نگهبان گله و خانه، در ایران باستان، از ارج و قربی زیاد برخوردار بود. خانه‌ای که یک یا چند سگ داشت، از دستبرد غیر مصون می‌ماند. به این دلیل، صاحبان کاخ و باغ و گله و خانه و مزرعه، هرکدام یک یا چند سگ داشتند. شکم آن‌ها را هم آنقدر سیر نگه می‌داشتند که با دیدن تکه گوشت و استخوانی، وظیفه پاسداری و نگهبانی را فراموش نکنند و به دزد راه ندهند.

هنگامی که سواران عرب خاک ایران را زیر سم ستوران خود گرفتند، این سگ‌ها، در دفاع از مال و منال صاحبان ایرانی خود، نقشی تاریخی ایفا کردند. آن‌ها، با شنیدن صدای سم ستوران عرب، شروع کردند به پارس کردن به سوی اسب‌ها. اسب‌ها هم، رم کردند و سواران خود را بر زمین کوفتند و آن‌ها کشته یا اسیر شدند. عمر، خلیفه دوم، که فرمان فتح امپراتوری رو به زوال ساسانی را صادر کرده بود، وقتی این خبر را شنید، سگ را نجس اعلام کرد و به لشگریان خود دستور داد به هرجا می‌تازند، اول سگ‌ها را سر به نیست کنند، زیرا غیرت آنان برای دفاع از ملک خویش، بیشتر از صاحبانشان بود.

اشتراک‌گذاری این:

دسامبر 19, 2007 در 10:46 ق.ظ

بر اساس آخرين مطالعات علمي انجام شده دردانشكده دامپزشكي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهركرد كه با همكاري نماينده ولي فقيه و امام جمعه اين شهر انجام و منجر به انتشار يك رساله علمي دراين دانشگاه گرديد مشخص شد تنها ديني كه به نجاست سگ باور دارد دين يهود است.

توجه ويژه اين پايان نامه به مطالعه موجود در دين اسلام با بررسي كتب معتبر اسلامي و در راس آنها قرآن آغاز گرديده است.

این منابع در چندين مورد به نام سگ اشاره شده:

1- در سوره كهف كه از سگ سه بار و به عنوان همراه ياران خداوند ياد شده است.

2- در سوره نساء كه خداوند فرموده حلال ترين خوراكها شكاري است كه از دهان سگ شكاري گرفته شده است.

3- در آيه اي از سگ به عنوان مثالي براي تعريف رفتار بلعم باعورا استفاده شده است.

4- در حديثي منصوب به حضرت علي (ع) كه در آن ده صفت مطلوب را بر شمردند و فرمودند: اگر انسان اين ده صفت را از سگ بياموزد، بهترين انسانها شمرده ميشود.

اسلام ديني است كه تحقيق در آن لازمه پذيرش آن است و كسي كه بدون تحقيق مسلمان شود، دينش مقبول نيست. از طرفي همانگونه كه ميدانيد شيعه مذهبي پوياست و قبل از اين نيز مستندات علمي باعث تغييراتي در احكام شده است. آزاد شدن بازي شطرنج به دنبال غير تصادفي بودن آن و يا حلال شدن گوشت ماهي ازون برون به دنبال اثبات وچود فلس بر بدن آن ماهي. از طرف ديگر چون باب اجتهاد در شيعه بسته نيست، با مطالعه تمامي روايات مربوط به موضوع نجس نبودن سگ، حتي در اين مورد مي توانيد به فتوي خود عمل نماييد.

مطالب جالبي داريد ذخيره كردم تا توي فرصت بخونمش

لينكتون رو توي وبلاگم قرار دادم

سبز باشيد

ژانویه 12, 2008 در 6:35 ب.ظ

با سلام و احترام

خواهشمند است از طرح بحثهای انحرافی در این موضوع (نجاست سگ) خودداری کنید. به یاد داشته باشید که توصیف صفات مناسب سگ توسط حضرت علی علیه السلام دلیلی بر رد نجاست آن نیست و این یک قیاس مع الفارق است. باید در تحقیق مدارک مستدل و مستند و منطقی باشد. انشاء الله به زودی نشریه الکترونیک حکیم مهر میزگردی در زمینه این موضوع برگزار خواهد نمود که اگر مایل باشید خوشحال میشوم از نظرات شما هم استفاده نمایم.

با تشکر

ژانویه 21, 2008 در 8:22 ب.ظ

با سلام

در دنیایی که دین به امری فردی و خصوصی تبدیل شده طرح چنین مسایلی موجب اهمیت دادن به تفکراتی می شود که اعتقاد به دخالت در خصوصی ترین اجزا زندگی هر فردی دارند .

می 22, 2008 در 7:21 ب.ظ

سلام

از نظر عقلانی نجس بودن سگ رده . دلیلی نداره که حیوونی مثل سگ نجس باشه اما حیوانی مثل مار نجس نباشه !!! فکر می کنم تنها حیوونی که نجسه و عقل هم نجس بودنشو تایید می کنه خوکه .

شاد باشید

ژوئن 1, 2008 در 4:14 ق.ظ

سلام و خدا قوت

به نظر من تشحیص نجاست هر حیوان می تواند به عهده خود شخص صورت گیرد چرا که وقتی شخصی یک حیوان را از بدو تولد بزرگ می کند و به خورد و خوراک او اشراق کامل دارد و نیز تحت نظر پزشک کلیه واکسن ها و اقدامات پزشکی او را انجام می دهد دیگر دلیلی بر نجاست و یا حتی بیماری زا بودن وجود نخواهد داشت.در روایت هایی نیز اسلام به برگزیدن همنشینی مناسب با شان آدمیت به جای حیوان اشاره میکند، باید گفت:

آن به که در این زمانه کم گیری دوست صحبت با خلق از دور نیکوست

اکتبر 31, 2008 در 9:29 ب.ظ

با سلام نمیدانم چرا دلایل نجس بودن سگ از لحاظ فقهی اعلام نمیشود مثلا خون نجس هست زیرا ممکن است شرشار از میکروب باشد یا مدفوع نجس اسه بخاطر همین میکروب هست و از انجا که اساسا در دین اسلام زیان به شخص خویش جزو گناه محسوب شده و خودکشی گناهی نا بخشودنی از این لجاظ دین اسلام حکم نجاست را به بعضی از اشیا یا حیوانات دادهاست. خوک بدلیل انکه مدفوع خویش را میخورد نجس اعلام شده تا انسان با خوردن ان بیمار نشود. سگ ممکن با ابتلا به بیماری هاری انسان را در معرض نابودی قرار دهد . اما اساسا فقه به این موضوع نپیرداخته که چرا سگ بطور کلی نجس میشود ولی گربه نه تقریبا میتوان گفت که گربه هم با تغذیه از مواد غذایی الوده انسان را همانند سگ میتواند بیمار کند یا هر حیوان دیگر . خوب است دامپزشکان و افراد متخصص در این باره از مراجع سوال کنند البته با ارایه مستدلات و مستندات کافی. منتظر پاسخ هستم. ممنون

a.x.n

آوریل 7, 2009 در 2:21 ب.ظ

1- از آنجا که احکام یک دین جزء امور تعبدی است، کسی که با دلایل عقلی اعتقادات اسلام را می پذیرد، باید نسبت به مسائلی که عقل انسان به حکمت آن راه ندارد،متعبد باشد. این همان تسلیمی است که معنای اسلام است. البته اینکه عقل به تنهایی(و بدون وحی) به حکمت این موارد دست نمی یابد، به معنای این نیست که این احکام ضد عقل هستند. چون اگر حکمت آنها توسط معصومین بیان شده بود، عقل سالم نیز آن را تأیید می کرد.

2- احکام دین توسط هیچ یک از معصومین حتی پیامبر وضع نشده است (چه برسد به مراجع تقلید)

که بخواهد توسط آنها تغییر کند. احکام اسلام از جانب خدا وضع شده و پیامبر فقط این احکام را به مردم در زمانهای مختلف و با دستور خدا ابلاغ کرده است. ( و ما ینطق عن الهوی- ان هو الا وحی یوحی. سوره نجم/ آیه 3 و 4) ائمه معصومین نیز بعد از پیامبر چیزی را کم یا زیاد نکرده اند، بلکه علمی را که از پیامبر درباره دین خدا گرفته بودند به مردم منتقل کرده اند.

3- دوست عزیز ما سند این روایات را ذکر نکرده است! به علاوه اینکه ابوحریره را اهل تسنن جزء راویان مورد اعتماد می دانند (به خلاف شیعه) و همچنین روایات جعلی زیادی در احادیث شیعه و (به خصوص) اهل تسنن وارد شده که تشخیص صحیح از ناصحیح آنها، نیازمند علوم مرتبط با حدیث است.

4- همانطور که گفته شد حق وضع احکام مختص خداوند می باشد، پس اگر هم خلیفه دوم چنین چیزی را گفته باشد، حکمی بی اعتبار خواهد بود و یقیناً مراجع تقلید ( که وظیفه ای جز کشف حکم خدا از منابع معتبر آن ندارند) طبق چنین روایاتی فتوا نداده اند.

5- پویا بودن فقه شیعه به معنای بدعت گذاری یا تغییر احکام قطعی خدا نخواهد بود، بلکه تطبیق قواعد کلی فقه با مصادیق جزئی آن و موضوعات مختلف می باشد که مسلماً با تغییر شرایط موضوع، این موضوع است که تحت قواعد کلی مختلف قرار می گیرد. (نه اینکه حکمی عوض شود.)

دیگه وقت و حوصله ی توضیح بیشتر رو ندارم! اگه کسی توضیحات بیشتر یا منبع برای رجوع خواست، اینم ایمیلم : a.x.n.307@gmail.com

علي

آوریل 8, 2009 در 6:55 ب.ظ

1-سند حديثي كه نقل كرديد كجاست؟ 2-شما وحتي عالم دين هم حق معين كردن دليل براي احكام ندارد. 3-درجواب دوستي كه فرموده بودند نجاست سگ عقلي نيست اولا عقل انسان همه چيز را درك نميكند ثانيا ازنظر عقلي دليلي برنجاست مار نداريم ثالثا وجود واكسن حكم خدا را نقض نميكند ازكجا معلوم كه هنوز بيماري داشته باشد كه ما نميدانيم

آوریل 15, 2009 در 6:20 ق.ظ

آقایان یا خانمهایی که مخالف نگهداری سگ هستند اگر زورشان می رسید به علت تنبلی و نداشتن حوصله نگهداری از حیوانات همه حیوانات را نجس اعلام می کردند چرا که نگهداری از هیچ حیوانی ساده نیست اگر در نگهداری حیوان مسائل بهداشتی را رعایت نکنی هم حیوان هم انسان دچار بدترین بیماریها می شوند بیماریهایی که حتی منجر به مرگ می شوند شما تا به حال از بین آقایان کسی را دیده اید که کار یدی انجام دهند یا کاری سخت تر از نصیحت و موعظه ی خلق الله انجام دهد؟ احتمالن یکی از دلایلی که سگ از نظر آقایان نجس است این است که هرچقدر بخواهند نصیحت و یا موعظه اش کنند حیوان زبان بسته نمی فهمد و مغزش را درگیر نمی کند اوج خودخواهی آقایان در مرور زندگی جناب اخفش معلوم است داستان بز اخفش شهره است که این آقا از شدت نیاز به تایید دیگران بزی داشته که طنابی به ریش های حیوان زبان بسته، بسته بوده و مطالب علمی را به بز بیچاره عرضه میکرده و برای اینکه تایید بگیرد طناب را با شدت پایین می کشیده که سر حیوان به نشانه تایید پایین بیاید و ایشان کیف کنند ولی مطمئن باشید اگر روزی همین انسانها به سگ نیاز داشته باشند یا پاک بودن سگ به نفعشان باشد نه تنها فتوا به پاک بودن سگ می دهند که حتی فتوا می دهند که اگر شبها سگ خود را بغل بگیرید و بخوابید یا با سگتان در یک ظرف غذا بخورید خدا از شما راضی تر خواهد بود.مگر سگ کم به بشریت خدمت کرده است؟و در برابر این خدمت چه خواسته است؟کدام انسانی از سگ به انسان دیگر وفادارتر است آنهم در این روزگاری که برادر به برادر رحم نمی کند؟مگر همین سگها نیستند که بمب شناسایی می کنند و جان آقایان را حفظ می کنند؟مگر همین سگها نیستند که مواد مخدر را شناسایی می کنند و به جامعه خدمت می کنند؟جدیدن نیز سگهایی برای مقابله با قاچاق فیلمها تربیت کرده اند.

رهگذر

جولای 7, 2009 در 5:04 ب.ظ

جناب درویش نکنه سگ شما هم مواد مخدر پیدا می‌کنه یا آدم از زیر آور درمیاره که اینقدر حمایت میکنی‌. خوب خودتون هم میگید سگ‌هایی‌ که فلان کار را میکنند. ببینم سگ‌های یک وجبی هم خونه را از دزد محافظت میکنند، مواد مخدر پیدا میکنند نند، مواد مخدر پیدا میکنند ، ادم از زیر برف آور در میارند!بمب شناسایی میکنند، !!!!!!!!!!!!!!!!

فرزین

دوست عزیز دانشمندا فهمیدند که همین سگ یک وجبی که شما میگی اعث افزایش عمر صاحبش میشه

و به ادم ارامش میده

علیرضا

جولای 31, 2009 در 7:35 ب.ظ

سگکثیف ترینو نجسترین حیوونه وحامل میکروب های زیادیه که برای خودش ضرر نداره اما برای انسان داره و موجب میشه بدترین بیماریها از قبیل سرطان و…. رو بگیره .اما این دلیل نمیشه که از سگ مثلا برای نگهبانی ،پیدا کردن مواد ،مین یابی و ..استفاده نکرد

دوست عزیز مسائل رو با هم قاطی نکن

فرزین

در یک سمینار دامپزشکان گفتند که بیماری های مشترک بین سگ و انسان 10 برابر کمتر از گاو است

یعنی از لحاظ بیماری بخواهیم بررسی کنیم گاو 10 برابر نجس تره

صبا

سپتامبر 21, 2009 در 12:50 ب.ظ

با اين بحثا ميشه نتيجه گرفت اروپايي ها و امريكائي ها كه قريب به اتفاق يه سگ تو خونشون داره زندگي ميكنه و تو دست و پاشونه همگي بايد سرطان داشته باشن و گرفتار مرض. اسلام 1400 سال پيش نمي تونست بگه سگ بيماري زاست و … بحث نجس بودن رو اعلام كرد ولي با وجود اين همه واكسن و رعايت مسائل بهداشتي ديگه اين حرفا جاي بحث نداره.

Ebi

منبع: 1farakav.com

عبارات مشایه
مطالب مرتبط :